Jetsurfing – nadchodzi nowa dyscyplina sportu?

Od dawna próbowano zaadoptować silnik do małej deski surfingowej. Innowacyjne podejście pomimo wielu trudności zaowocowało powstaniem kilku prototypów z wystającymi jednostkami spalinowymi. Niestety duża waga i zbyt łatwy kontakt silnika z wodą uniemożliwiały wygodne korzystanie z deski. Najpewniej z tego powodu żaden nie doczekał się seryjnej produkcji. Z biegiem czasu postęp technologiczny dał szersze pole manewru. Miniaturyzacja w dziedzinie silników spalinowych, dostępność nowoczesnych materiałów zapewniających odpowiednią trwałość i niską wagę oraz powszechnie stosowany pędnik strugowodny, otworzyły drogę do stworzenia kompaktowej i lekkiej deski z wbudowanym całkowicie wewnątrz silnikiem spalinowym.

Pierwsze seryjne produkty wykonała czeska firma nadając im dźwięczną nazwę Jetsurf. Nazwa ta wywodzi się z zastosowania napędu strugowodnego (ang. jet), i określa mniejsze wersje Jetski czy Jetboat. Wprowadzenie Jetsurf na rynek dało początek nowej dyscyplinie sportu nazwanej Jetsurfingiem. Dyscyplina ta zbiera żniwo w postaci nowych amatorów w wielu krajach. Coraz częściej słyszy się również o zawodach w tym sporcie. Co prawda nie są jeszcze tak popularne jak zakorzenione odmiany surfingu wiatrowego, ale wyścigi na deskach osiągających prędkości nawet 60 km/h mają widowiskowy potencjał i przyciągają coraz większą rzeszę fanów.

Sport ten choć dopiero co się wynurzył przeżywa liczne przemiany. W najnowszych Jetboardach coraz częściej wykorzystuje się silniki elektryczne. Trudno powiedzieć czy jest to wynikiem wciąż śrubowanych norm emisji spalin, które zagrażają przyszłości dwusuwów (przynajmniej w EU), czy też stawianie na relatywnie prostą budowę i wysoką trwałość jednostek elektrycznych. Rozwój technologii w dziedzinie ogniw bateryjnych, mimo powolnego tępa sprawia, że elektryki dorównują swoimi parametrami rozwiązaniom paliwowym. Jednak najważniejszymi zaletami są wyeliminowanie negatywnego wpływu na środowisko oraz cicha praca silnika.

Niezależnie od rozwiązań technologicznych można śmiało powiedzieć, że Jetsurfing został entuzjastycznie przyjęty przez społeczność surfingową jako kolejny ważny punkt w historii sportów wodnych.