Hydrofoil z własnym napędem w deskach surfingowych

Hydrofoil to technologia pozwalająca zminimalizować tarcie poruszającego się po wodzie obiektu. Dzięki temu ilość zużywanej do przemieszczania energii jest zredukowana. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji składającej się z miecza przymocowanego pionowo do spodu deski, zakończonego poziomym kilem z dwoma skrzydłami. Przy pewnej prędkości deska zaczyna unosić się nad wodą, a cała jej masa spoczywa na maszcie i zanurzonych w wodzie skrzydłach. W efekcie oprócz zalet związanych z oszczędnością energii występuje widowiskowa „lewitacja” deski nad wodą. Odczucia surfera znajdującego się kilkadziesiąt centymetrów nad wodą, nieustannie balansującego, tak aby utrzymać zamierzony kurs, nie należą do typowych.

Technologia ta w podobnym wydaniu została wymyślona dawno temu na potrzeby armii. Pierwotnie stosowana w okrętach wojennych pozwalała na zwiększanie ich prędkości, zmniejszając przy tym szanse wroga na przetrwanie. Po pewnym czasie hydrofoil doczekał się komercjalizacji i zaczęto stosować go w szybkich łodziach transportowych, pasażerskich, a także jachtach żaglowych. Można by przypuszczać, że to ostatnie otworzyło drogę do modyfikacji małych desek surfingowych.

Praktycznie każda odmiana surfingu, czy to klasyczny spływ z fali, wakeboard czy też wiatrowe windsurfing i kitesurfing, otrzymała wersję deski z hydrofoil. Rosnąca popularność foili niemal zwiastowała powstanie czegoś nowego. Ostatnie trendy rozwoju napędów elektrycznych miały na to znaczący wpływ. W połączeniu z tendencją adaptacji foili, doprowadziły do powstania e-foil, czyli deski hydrofoil z własnym napędem elektrycznym. Żaden inny dostępny rodzaj napędu nie nadaje się do zastosowania w deskach surfingowych z hydrofoil. Tym bardziej taka kombinacja, biorąc pod uwagę wcześniej wspomniane zalety, wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Obecnie tylko kilka firm oficjalnie wprowadziło do sprzedaży tego typu deski, ale w kuluarach roi się od kolejnych prototypów. Miejmy nadzieję, że choć część z nich przerodzi się w końcowe produkty.